Nezařazené

Stojí za to kúpiť s.r.o., ktorá nie je registrovaná k DPH?

Predaj založených spoločností veľmi pomáha so začatím podnikateľskej cesty, kedy je kupujúci odbremenený od založenia firmy. Viaceré druhy ponúkaných spoločností dávajú navyše možnosť výberu, v rámci ktorého je možné si zvoliť presne taký typ firmy, čo bude najlepšie vyhovovať daným podnikateľským potrebám. Pre niektorých podnikateľov môže byť výhodnejšie kúpiť úplne novozaloženú firmu, ktorá nevykazovala žiadnu činnosť. Pre ďalších sa zase naopak oplatí skôr odkúpiť firmu, ktorá už za sebou má nejaké pozadie a pôsobila určitý čas na trhu. Podobne je to aj v prípade predaja s.r.o. bez DPH 41business.com alebo s.r.o., ktoré sú zaregistrované k DPH.

počítanie daní

Nákup firmy, ktorá je registrovaná k DPH sa môže zdať ako výhodnejšia kúpa, avšak nemusí tomu tak byť. Je síce pravda, že po zakúpení je firma pripravená k okamžitému podnikaniu a kupujúci je ušetrený od náležitostí potrebných k registrácií na Daňovom úrade. To však neznamená, že kúpa spoločnosti bez DPH nemôže byť taktiež výhodná. Predsa len k DPH sa dá v prípade potreby zaregistrovať aj neskôr dodatočne.

sprostredkovanie predaja

Pokiaľ teda uvažujete nad tým, či stojí za to kúpiť firmu, ktorá je bez DPH, odpoveď je áno. Registrácia k DPH je do istej miery dokonca dobrovoľná a povinnosťou sa stáva až po dosiahnutí určitej výšky obratu. Ak však nemáte v pláne dávať do vašej podnikateľskej činnosti veľké investície či obchodovať so zahraničnými podnikateľmi, registrácia k DPH sa vám nevyplatí. V prípade, že i napriek tomu sa chcete k DPH zaregistrovať, môžete tak urobiť na Daňovom úrade. Registrácia k DPH bude pre vás pravdepodobne nevyhnutná, keď máte v pláne podnikať a obchodovať so svojim tovarom spolu s inými subjektami, ktorí sú platcovia DPH. Pri bežných zákazníkoch, ako sú normálni občania, ktorí nie sú platiteľmi DPH je vám, ale registrácia zbytočná, pretože by ste potom museli do cien zahrnúť i spomínanú výšku DPH.