Prečo sa zaujímať o ekonomiku
Ekonomika je spoločenský fenomén, ktorý sa týka starých aj mladých. Globalizácia, technológie a rozvoj vrátane nových pracovných pozícií menia a formujú ekonomický stav vo svete ako nikdy predtým. Všetko sa zrýchľuje a ľudia sa nezaobídu bez poznatkov o finančnej gramotnosti.
Vedia ľudia ako funguje ekonomika a ako vplýva na ich každodenné fungovanie?
Je to ťažká otázka na ktorú bohužiaľ veľa ľudí nevie odpovedať. Ak nemajú prehľad o svojich výdavkoch, ako by mohli odpovedať na takú otázku? Práve preto je potrebné informovať širokú verejnosť o financiách, ako investovať, šetriť ale aj míňať. Mali by vedieť, čo sú dane, čo je investičný fond a tak ďalej. Veď predsa financie hrajú veľkú úlohu v našom živote keď si vyberáme prácu a riešime kúpu tovarov a služieb.,
Ekonomika nie je len o jednom
Peniaze a trh k nej nepochybne patria, ale dotýkajú sa jej aj spoločenské témy ako chudoba a iné sociálne témy. Existujú priepastné rozdiely medzi bohatými a chudobnými.
Ako sa učiť o ekonomike
Treba začať od základov. Na trhu nájdete knihy, kurzy a špecializované zdroje o tejto téme. Najlepšie je informovať sa u overených odborníkov alebo osoby, u ktorej viete, že pristupuje k týmto veciam zodpovedne. Nič iné ľuďom neostáva, pretože výučba v školách je len obmedzená. Na vysokú školu s ekonomickým zameraním ide iba zlomok ľudí.
Finančná nezávislosť
Je kľúčom k dosiahnutiu zodpovednosti za seba a svoj život. Správne hospodárenie s financiami sa vám vráti v podobe bohatstva a príležitostí. Napokon si budete schopní dovoliť splniť svoje sny a nepočítať pri tom každý cent. Základom je snaha a otrasenie sa z finančných problémov.
Dostupnosť informácií je dobrá
Informácie na internete a v knihách sú každým rokom dostupné každému, kto má o ne záujem a preukázal možnosť kriticky myslieť. Koniec-koncov rozoznanie spoľahlivých zdrojov vie byť ťažšou výzvou než správne hospodárenie s peniazmi.